Tříkrálovou sbírku dárci letos podpořili téměř 81,5 milionu korun. Peníze už pomáhají. Děkujeme!

Praha 27. května 2021

Tříkrálová sbírka je spočtena do poslední koruny. Vynesla 81,476 milionu Kč. To je značná částka. Kvůli epidemiologické situaci se totiž letos tradiční koleda musela obejít bez toho hlavního: bez koledníků v ulicích. Do sbírky bylo možné letos přispět pouze online nebo prostřednictvím „statických pokladniček“. A vybrané peníze dávno neleží jen tak na účtu, ale už pomáhají po celé republice – lidem, kteří se ocitli v nouzi. Třeba i kvůli epidemii covid-19.

Tříkrálová sbírka 2021_2

Letos tedy nešly pokladničky k dárcům, ale naopak dárci k pokladničkám. Umístěny byly na úřadech, v obchodech, v kostelech nebo na pracovištích Charity. Dokonce i na čerpacích stanicích – třeba na benzinkách na Břeclavsku či u Obřan.

„Místní koordinátoři sbírky a dobrovolníci byli postaveni před složitou situaci, která se měnila každým okamžikem, a obstáli na výbornou. Jsem velmi vděčný a srdečně děkuji všem, kdo se sbírky zúčastnili a kdo do ní přispěli, zvláště v letošních náročných podmínkách,“ uvedl Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika, která sbírku už 21. rokem organizuje.

Možnost přispět bezhotovostně se osvědčila a online pokladnička na webu Tříkrálové sbírky (která byla k dispozici až do konce dubna) měla mimořádný úspěch. „Výtěžek sbírky ukazuje, že solidarita mezi lidmi a myšlenka sbírky je silnější než epidemiologická omezení. Věříme, že v roce 2022 proběhne již tradičně s živými koledníky,“ říká Gabriela Víšová, celostátní koordinátorka Tříkrálové sbírky.

Sečteno a podtrženo: Letošní, v pořadí 21. ročník Tříkrálové sbírky vynesl celkem 81 476 288 Kč. „Celkový výsledek oznamujeme po pečlivé kontrole, že všechny peníze došly na centrální sbírkový účet, kde celou sbírku můžeme sečíst,“ říká Gabriela Víšová. Mezitím již část vybraných peněz byla rozeslána do míst, kde peníze pomáhají. 

Z účtu se výtěžek rozděluje každý rok podle stejného klíče a předem daných a jasných pravidel: 65 % částky putuje přímo k Charitám, které peníze vykoledovaly, 15 % využívají na své projekty diecézní Charity, 10 % jde na pomoc potřebným do zahraničí a do krizového fondu, z něhož se čerpá při mimořádných událostech, 5 % se využije na celostátní projekty a 5 % pokrývá podle zákona režii sbírky.

Peníze již mezitím proudí „do terénu“. Třeba na přímou pomoc rodinám: „V dubnu jsme předali dva tablety pro distanční výuku rodině s osmi dětmi,“ říká Hana Čížková, koordinátorka Tříkrálové sbírky z Holubova na Českobudějovicku. Tři větší děti z této rodiny se mimo jiné pravidelně účastní tříkrálového koledování. Na tablety pro distanční výuku byl přímo cílen jeden ze dvou záměrů Tříkrálové sbírky v obci Křemže.


Jinde šly peníze na dofinancování záměrů pro lidi v nouzi. „Nedávno jsme otevřeli nízkoprahovou ambulanci psychiatra pro lidi v nouzi a bez domova. Psychické problémy a onemocnění trápí mnoho lidí bez domova, kteří většinou nejsou schopni využívat běžné psychiatrické ordinace. Rozjezd nové zdravotní služby bez pomoci z Tříkrálové sbírky by ani nebyl možný,“ říká Leona Martinková, vedoucí Střediska zdravotních služeb Charity Olomouc.

„Naše Charitní pečovatelská služba je financována dotacemi z kraje, dále pak z měst a obcí, kde službu poskytujeme. Bohužel ne ze všech obcí dotaci dostaneme, a proto peníze z Tříkrálové sbírky využijeme k tomu, abychom mohli péči poskytnout i tam,“ říká Vladimíra Havránková, vedoucí Charitní pečovatelské služby v Mnichově Hradišti. „Mnohdy od klientů slýcháme, že jsme jediní, kteří přijedou a neřeší vzdálený dojezd.“

„Prostředky z Tříkrálové sbírky využijeme na dofinancování Domácího hospice Porta Vitae, jehož provoz veřejné prostředky zdaleka nepokryjí. Rozrůstající se služba a 24hodinová dostupnost hospicového týmu s sebou nese také potřebu výměny poruchového automobilu za nový, aby se k nemocnému i pečující rodině dostala pomoc lékaře či sestry vždy spolehlivě a včas,“ uvedla Jaroslava Klapalová, ředitelka Oblastní charity Tišnov.

Peníze ze sbírky na Tišnovsku podpoří také provoz bezplatného sociálněprávního poradenství lidem, kteří řeší obtížnou životní situaci a nedokážou nebo nemohou ji zvládnout vlastními silami. Poradna se zároveň zabývá dluhovou problematikou, je akreditovaným pracovištěm s právem podávat návrh na oddlužení. „Služby poradny jsou v našem regionu ojedinělé a zájem o ně neustále roste,“ upřesňuje ředitelka Jaroslava Klapalová z Oblastní charity Tišnov.

„Z výnosu Tříkrálové sbírky v Rumburku podporujeme provoz Občanské poradny, která pomáhá lidem v nouzi například při hledání cesty ven z dluhové pasti formou oddlužení. Jsou mezi nimi senioři, které vnoučata dostala do dluhů a hrozí jim ztráta střechy nad hlavou, ale i mladé maminky s dětmi, které procházejí rozpadem partnerského života a nevědí jak dál. V poslední době poradkyně pomáhala nejen seniorům i s registrací na očkování a s vyplňováním formulářů ke sčítání lidu,“ říká Martina Škodová, ředitelka Charity Rumburk.

Nedávno se jim dostalo písemného poděkování od maminky tří dcer, která se kvůli klíšťové meningoencefalitidě ocitla na pokraji smrti. Poté se musela učit znovu jíst, psát, chodit a mluvit. Nyní je s dcerkami už doma a v plném nasazení. „Samozřejmě víme, že největší kus práce udělala na sobě ona sama, protože boj nevzdala, a samozřejmě lékaři, kteří o ni pečovali. Jsme rádi, že tady můžeme být i pro lidi, kteří se octli v mezní situaci,“ uzavírá rumburská ředitelka Martina Škodová.


Historie Tříkrálové sbírky

Zkušební běh sbírky se uskutečnil v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. V celostátním měřítku se koleduje od roku 2001, v roce 2021 proběhl 21. ročník. Výtěžek Tříkrálové sbírky každoročně stoupá. Celkový výtěžek loňské (2020) Tříkrálové sbírky činil rekordních 133 803 733 Kč. Letošní (2021) výnos výrazně ovlivnila nařízení kvůli pandemii nemoci covid-19, která znemožnila tradiční koledování v ulicích.

Sbírka je otevřená celoročně – přispívat lze na účet 66008822/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 777, a to bankovním převodem i kartou online.

Jednorázově i trvale lze sbírku podpořit zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS KOLEDA 30, DMS KOLEDA 60 či DMS KOLEDA 90, DMS TRV KOLEDA 30, DMS TRV KOLEDA 60 či DMS TRV KOLEDA 90. Přispívat lze také na webu www.trikralovasbirka.cz.

Na stejném webu je také uvedeno, kde přesně vybrané peníze v jednotlivých Charitách po celé zemi pomohouPodrobnosti rádi poskytnou tiskoví mluvčí jednotlivých regionálních Charit.

Tříkrálová sbírka žije také na sociálních sítích Facebook Youtube a Instagram.

Kontakt pro média:
Jan Oulík
, tiskový mluvčí, e-mail: jan.oulik@charita.cz, tel. +420 603 895 984
Gabriela Víšová, koordinátorka sbírky, e-mail: gabriela.visova@charita.cz, tel. +420 731 598 790