Den charity na zámku v Benešově nad Ploučnicí

Den charity na zámku v Benešově nad Ploučnicí

Dne 27. září u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly, patrona charity, jsme se po dohodě se všemi obyvateli, rozhodli oslavit tento den vlastním kulturním obohacením a navštívit s uživateli služby nedalekou historickou památku. K tomuto datu pořádají charitní organizace nejrůznější akce pro veřejnost včetně dne otevřených dveří.

Minulý rok jsme si v rámci Děčínských slavností již jeden zámek prohlédli a i letos byl mezi uživateli o prohlídku velký zájem. Jedno auto nestačilo a větší část výpravy si výlet zpestřila cestou po železnici v nové německé soupravě jezdící z Děčína. Na náměstí v Benešově byl sraz a odtud jsme už společně šli do zámku. Na výběr bylo ze dvou prohlídkových okruhů a naštěstí ten hezčí byl také méně náročný s menším počtem schodů. I tak se část výpravy v závěru začínala opírat o exponáty, či na nich přímo posedávat. Paní průvodkyně však byla shovívavá a měla pro stařečky o holích pochopení. Výklad doplňovala o vtipné příhody z prohlídek a nebála se neobvyklým návštěvníků pokládat nejrůznější otázky. Na závěr nám dokonce udělala na nádvoří skupinové foto na památku.


V plánu byla také společná návštěva cukrárny. V Benešově je momentálně jen jedna malá, kam jsme se akorát vešli. Všichni si ji pochvalovali stejně jako celý výlet, který se také díky počasí mimořádně povedl. Den charity to byl sice tentokrát hlavně náš, pár lidí však mělo přece jen tu příležitost poznat, že i ti méně šťastní a méně zdraví mohou mít i díky nim radost ze života.

Související galerie