Věznice Bělušice, tak trochu jinak.

Minulý týden jsme se vydali do věznice Bělušice, tak trochu jinak.

 

Vedení věznice nám umožnilo uspořádat pro odsouzené besedu s bývalým vězněm Radkem, který z výkonu trestu nastoupil k nám do Komunitního domu Svatý Dismas. Domov u nás má již osmý měsíc a daří se mu dobře. Pracuje na smlouvu, pomalu si zvyká na běžný život, ale jak sám říká, ještě není čas na to, aby všechny nástrahy a komplikace zvládal sám. Stále potřebuje naši podporu a pomoc.
Na besedu s velkým zájmem a očekáváním dorazilo 25 odsouzených. S některými z nich se Radek znal z doby, kdy sám byl na jejich místě. Besedu otevřelo povídání pracovníků o tom co je komunitní dům Svatý Dismas a jak se k nám dostat. Kolovaly fotografie a odpovídali jsme na zvídavé otázky.
Poté dostal slovo Radek a vyprávěl, jak zvládá život venku po 13-ti letech, kdy byl uvězněn. Bez okolků přiznal, že pokud by se nedostal do komunitního domu, tak by asi minimálně popíjel alkohol a možná by se asi i vrátil k užívání drog.
„Tu horu papírů jenom k vyřízení dávek, těch spousty jednání, to že první peníze přijdou za měsíc, to bych sám nikdy nedal. Na rovinu, vykašlal bych se na to při první komplikaci a šel bych do hospody. Když mě vzali poprvé nakoupit do supermarketu, „byl jsem v lese“ (slangové označení mezi vězni pro naprostou zmatenost). Nevěděl jsem ani, že mám nákup vyložit na pas. Koupil jsem si telefon a neuměl ho ani zvednout. Ale Kamila a Richard byli stále se mnou, poradili, podpořili a když jsem to chtěl vzdát, pochválili mě. To už dlouho nikdo neudělal, říká Radek. Nehraje si na hrdinu, nic nepřikrášluje, přiznává i své neúspěchy. V tu chvíli je v návštěvní místnosti naprosté ticho a odsouzení hltají každé Radkovo slovo.
Přiznávám, že i mě běhal mráz po zádech z té upřímné zpovědi člověka, který dostal novou šanci a každodenně se rve o to, aby vydržel, aby mohl skutečně začít žít „ten normální život“ jak jsme si s oblibou zvykli říkat.
Děkujeme pracovníkům věznice Bělušice za vstřícný a lidský přístup, za umožnění besedy, za to že odsouzení viděli a slyšeli, prostřednictvím Radka, že to jde i po 13 letech v kriminále, začít znovu.

Kamila Kubelková Rychlá